Share:
 

Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
Bulls Masters First Grade Competition 20 29 Feb 20
7 Mar 20
Gold Coast
276 L Hope-Shackley 113* H Burdon 46 J Kann 42 MA Bryant 41  JJ Connolly 3/44 N Vanua 2/44 M Bunker 2/46 LJ Aspin 2/63
and 5/100 MA Bryant 46 MW Houlahan 30  LJ Aspin 3/68
def Sandgate - Redcliffe
248 C Hemphrey 118 CS Sweeney 28  NR Lyons 4/61 H Burdon 2/5 L Hope-Shackley 2/21
Bill Pippen Oval 
Alan Pettigrew Shield [2nd] 20 29 Feb 20
7 Mar 20
Sandgate - Redcliffe
149 RB Livingstone 48 T Brown 35* SR Cawood 32  MJ Grant 5/34 JD Smith 3/35
def by Gold Coast
347 E Benn 145 S Palombo 48 MJ Grant 34 J Cooper 31 K Auld 27 P Turner 27  T Brown 5/75 C Smith 2/51
and 7/109 S Palombo 47  H Sweeney 2/9 L Porter 2/23
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (Trevor Hohns Oval) 
The Lord's Taverners Competition 10 17 Nov 19 Ipswich / Logan
9/189 NS Emmerson 90  BR Steele 4/41 J Simpson 2/17
def Sandgate - Redcliffe
188 WC Sheedy 30 DJ O'Connor 29 JC Mills 28 DM Seaton 26  RI Denny 2/31 HA Sammut 2/32 V Singh 2/35 PN Schmidt 2/40
Ivor Marsden Memorial Park (Baxter Oval) 
Norm McMahon Shield [3rd] 13 29 Feb 20
7 Mar 20
Gold Coast
147 F Wilson 42 PK Yelland 26  
and 2/82(dec) PK Yelland 38* A Densley 30  
def Sandgate - Redcliffe
77 RG Leddy 36  JC Spies 4/5 K Ford 3/31
and 0/30  
Cheltenham Oval 
Bob Spence Shield [4th] 13 29 Feb 20
7 Mar 20
Sandgate - Redcliffe
5/256 N Rand 93* JB Sweeney 70 M Pescatore 36*  
drew Gold Coast
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (Trevor Barsby Oval) 
Roy Tanner Shield [5th] 13 29 Feb 20
7 Mar 20
University of Queensland [2]
186  CJ Andersen 5/43 TM Skelson 2/25 J Walduck 2/28
def by Sandgate - Redcliffe
7/312(dec) G Woolnough 58* S Nishit 52 B Mcfarland 51 M Rothnie 44 TM Skelson 25*  LJ Guilfoyle 2/39 A Bennett 2/57
University of Queensland (St. Lucia 9 (formerly St Lucia 7)) 
WEP Harris Shield [6th] 13 29 Feb 20
7 Mar 20
Sandgate - Redcliffe
281 MJ Ramsay 75 JE White 48* B Sweeney 32  BC Lockwood 5/87 SM Lloyd 3/73 SA Butters 2/32
def Redlands [2]
78 SS Love 25  HL Drummond-Hills 5/7 JM Whitehead 2/22
and 8/113 RS Short 65*  HL Drummond-Hills 5/19 M Gordon 2/5
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (Dixon Oval) 
Jodie Fields Shield GF 14 Mar 20 Sunshine Coast
3/119(cc) M Wrigley 43* E Mccord 25  R ORCHARD 2/21
def Sandgate - Redcliffe
116 M Mayers 41  L Hamilton 3/22 C Briggs 2/9 M Duncan 2/17
Allan Border Field 
Katherine Raymont Shield GF2 15 Mar 20 Gold Coast
10/207 G Redmayne 50 S Johnson 41 TA Wheeler 33 C Fuller 25  I Zwilling 3/32 L Mills 2/25 JL Barsby 2/29 L Shackleton 2/36
def by Sandgate - Redcliffe
238 BL Mooney 112 JL Barsby 85  E Flynn 4/30 S Johnson 2/40
Allan Border Field 
Over 40's 5 1 Mar 20 Sandgate - Redcliffe [Gold]
6/200 MJ Ramsay 47 B Sweeney 45*  
def University of Queensland
5/199(cc)  
Graceville Memorial Park (Oval 2 -Turf) 
Over 40's 5 1 Mar 20 Redlands
135  
def Sandgate - Redcliffe [Blue]
73  
Ashgrove Sportsground (Norm McMahon Oval) 
Under 15 Hopes 3 9 Nov 19
16 Nov 19
Toombul Black
0/0  
drew Sandgate - Redcliffe u14
0/0  
Seventh Brigade Park (Synthetic 2) 
Under 15 Simpson 5 7 Dec 19 Sandgate - Redcliffe Pink
0/219(cc) DM Seaton 75* H Clench 54* H McDonald 44* J Thorpe 32*  
def Valley White
5/154(cc) OL Spence 46  
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (Martin Kent Oval) 
Under 15 Lillee 5 7 Dec 19 St Patricks Gold
4/136(cc)  JC Kelso-Smith 2/23
def by Sandgate - Redcliffe Pyne
2/227(cc) K Neilsen 67* M Fielding 65*  
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (Jack Lihou Oval) 
Under 14 Harris 5 7 Dec 19 Sandgate - Redcliffe Walters
5/213(cc) I BRADY 31* OD Bhikadiya 31 T Kerr 28*  MW Hayter 2/13
def Valley Navy
7/130(cc) WR McGauley 56 MJ Garske 25  I BRADY 2/22 T Kerr 2/22
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (Martin Kent Oval) 
Under 14 Symonds 5 7 Dec 19 The Lakes Knights Blue
7/193 H Sandhu 71* S Singh 39  M Lawrence 2/42
def Sandgate - Redcliffe Dixon
2/190(cc) M Lawrence 55* B Todd 32  
North Lakes State College 
Under 13 Love 5 7 Dec 19 Redcliffe Cyclones Blue
3/62(cc)  
def by Sandgate - Redcliffe Hohns
4/68  B Barfod Auld 2/2
Ray Frawley Fields (West Oval) 
Under 12 Khawaja 5 7 Dec 19 Sandgate - Redcliffe Swepson
3/214(cc) HJ Moore 34* T Cook 31* O Ransby 29*  
def St Patricks Green
171 R Besterwitch 62  L Drummond-hills 2/12
Norris Road Primary School (Norris Road Primary School - Oval #1) 
Under 12 McDermott 5 7 Dec 19 Sandgate - Redcliffe Kent
5/159(cc) S Wearne-Garvey 28* M Parry 28*  F Holmes 2/11 JH Gough 2/18
def Toombul Yellow
9/147  OM Regan 2/11 S Wearne-Garvey 2/11 J Hooper 2/15
ARC Hill Park 
Under 10 Walters 9 7 Dec 19 Sandgate - Redcliffe Stackpoole
3/172 B Weatherley 30  
def St Patricks Green
6/121  B Weatherley 2/13 J Cook 2/16
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (Kirsten Pike Oval) 
Under 10 Walters 9 7 Dec 19 The Lakes Knights White
7/154(cc) L Ware 39* W Riles 29*  S Hambling 2/4
def by Sandgate - Redcliffe Hemphrey
7/185(cc) E Virk 56*  K DALWADI 2/27 L Ware 2/51
Mango Hill State School 
U15 Prestwidge Girls 9 7 Dec 19 Wilston-Norths Pink
112  B Craven 2/10
def by Sandgate - Redcliffe Jems
3/233(cc) D Johnson 53* B Craven 51* s kaur 36* O Givney 26*  B Birchley 2/20
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (John Stackpoole Oval) 
U15 Prestwidge Girls 9 7 Dec 19 Everton Districts
v Sandgate - Redcliffe Mooney
Everton District Cricket Club 3 (Rod Gibson oval) 
Sunday Legends Twenty20 Competition GF 8 Mar 20 Sandgate - Redcliffe
7/192(cc) AD Francey 83 JC Isoardi 44 P Stahmer 27  CJ Lanagan 3/51 RJ Anderson 2/30
def Valley
9/107(cc) KC Brown 28  AD Francey 4/23 AG Durston 2/13 TG Irvine 2/23
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (Trevor Barsby Oval) 
A3 North 15 14 Mar 20
21 Mar 20
Peninsula
v Sandgate - Redcliffe
Filmer Park () 
Club Championship Amendments 1 5 Oct 19 Sandgate - Redcliffe
def by University of Queensland
 
Youth Girls Competition - Paul Pink Shield GF 17 Jan 20 Sandgate - Redcliffe
2/87 D Johnson 27 L Bourke 26  
def South Brisbane
83  D Johnson 3/23 R ORCHARD 2/9
Chelmer Park (Turf) 
Under 14 McKAY 5 21 Mar 20 Toombul Red
drew Sandgate Pink
Ashgrove Sportsground (Norm McMahon Oval) Ashgrove 2 
Under 14 LEHMANN 5 21 Mar 20 Ferny Districts Green
drew Sandgate - Redcliffe Walter
Ferny Grove Reserve (Ferny Grove #2) 
Under 15 JONASSEN Girls 8 21 Mar 20 Sandgate-Redcliffe Mooney
drew Valley Royal
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (Martin Kent Oval) 
Under 15 JONASSEN Girls 8 21 Mar 20 Sandgate-Redcliffe Jems
drew Wilston-Norths Pink
Kalinga Park (Oval 2) 
Under 12 TRIMBLE 5 21 Mar 20 Sandgate - Redcliffe Kent
v The Lakes Cricket Club Black
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (John Stackpoole Oval) 
Under 12 HAURITZ 5 21 Mar 20 Sandgate - Redcliffe Swepson
v Ferny Districts Red
Norris Road Primary School (Bill Mackay oval) 
Under 10 HUGHES 8 21 Mar 20 Sandgate - Redcliffe Stackpoole
v Valley Amber
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (Kirsten Pike Oval) 
Under 10 TAZALAAR 8 21 Mar 20 Sandgate - Redcliffe Hemphrey
drew Ferny Districts White
Sandgate Redcliffe District Cricket Club (Kirsten Pike Oval) 
Under 10 BUCHANAN 8 21 Mar 20 Valley Brown
v Sandgate - Redcliffe Pyne
Rainworth State School